Keto patarimai

6 dažniausiai pasitaikančios keto klaidos

Norint būti sėkmingai ir pilnai išnaudoti keto mitybos teikiamus privalumus, rekomenduoju atkreipti dėmesį į kelis dalykus. Matau, kaip dažna stirnaitė suklumpa vos pradėjusi, nes paprasčiausiai neturi teisingos informacijos! Ištaisykime tai paprastais šešiais patarimais.

1. Skubėjimas matyti rezultatus svarstyklėse

Moterys, išmeskite tą velnio išmįslą apskritai. Man labai skaudu matyti nusivylusias keto gyvenimu ir, dar svarbiau, savimi merginas, kurioms šią savaitę nukrito “tik” x kilogramų ar, neduokdie, kilogramų skaičius padidėjo 500 gramų nuo vakar.
Supraskime, kad galutinis tikslas nėra skaičius svarstyklėse. Tikslas – atrodyti ir jaustis puikiai. Pasitikėkite savimi, pasitikėkite, kad procesas JUMS veiks ir išmokite su meile pasižiūrėti į veidrodį ir įvertinti savo progresą ir savijautą be svarstyklių.
Nors tikrai yra gebančių adekvačiai vertinti svarstyklių rezultatus, tokių yra nedaugėlis. Jei tu viena iš jų – super. Tačiau pastebiu, kad daugelis liguistai sveriasi kasdien ir nuo to priklauso jų nuotaika, motyvacija ir nuo to ir sėkmė!
Turėkite omeny, kad kiekvienos progresas bus skirtingas, o per dieną svoris gali kisti dėl “n” priežasčių, iš kurių nei viena nereiškia, kad progreso nėra ar kad kažkas netaip.

2. Neteisingas keto angliavandenių (net carbs) skaičiavimas

Žemiau paveikslėliuose yra Chia sėklų maistinės vertės informacija, surašyta dviem skirtingais būdais.
Pastebiu, kad nemažai kas nepastebi, jeigu skaidulinės medžiagos yra neįtrauktos į bendrą angliavandenių kiekį ir atima jas dar kartą. Tai žemutiniame variante nurodyti bendri visi angliavandeniai, ir kiek iš jų skaidulų, tad, skaičiuojant keto angliavandenius (net carbs), reiktų atimti jas. Pirmuoju atveju, jos surašytos atskirai, tai vadinasi, kad jau atimta ir 1.3 g. yra jau keto angliavandeniai. Beje, pirmasis atvejis dažniausiai pasitaiko lietuviškuose produktuose, o antrasis – iš JAV ar JK.

Štai pavyzdys, kur tikrai lengva suklysti:

Čia yra “Rūtos” šokoladas su stevija (kurio nerekomenduoju, nes ten stevijos beveik nerasta, įdėtas nuodingas maltitolis). Tai normalu būtų skaičiuoti 27,1 g. – 26, 1 g. = 1 g. keto angliavandenių (net carbs). Bet nieko panašaus! Nes skaidulos jau atimtos iš bendrų angliavandenių. Šiuo atveju būtų keto angliavandenių būtų 27.1 g. (bet iš jų 19.9 g. poliolių, kitaip tariant, cukraus alkoholio, kuris bendruoju atveju neskaičiuojamas). Tai optimistiškai skaičiuojant gausis 7.2 g. keto angliavandenių.
Beje, jei naudojate programėles kaip “My fitness pal”, įvertinkite, ar ten esantys produktai tikrai teisingai suvesti, ypač dėl keto angliavandenių aspekto. Ten yra vartotojų suvesta informacija ir kartais būna klaidų. Aš kartais pati įvedu savo mėgstamus produktus teisingai, ar išsaugau savo dažnai naudojamus receptus.

3. Investavimas į ketonų matuoklius

Jeigu tavo tikslas yra numesti svorio ir pasigerinti savijautą bei išeiti iš užburto liūdnojo cukraus rato – tau tikrai nereikia darytis ketonų tyrimų kiekvieną dieną. Jei įtari ligų arba keto gyvenimą pasirinkai gydytis rimtas ligas – tuomet kitas reikalas ir reiktų konsultuotis su gydytoju.
Paprastam keto nereikia visą laiką žinoti, kiek ketonų šiuo metu yra tavo kraujyje. Tai neturės jokios naudos. Tie aparatai yra žiauriai brangūs, o dar brangesnės – juostelės tyrimams. Geriau išmok jausti ir stebėti save. Kaip jautiesi?

4. Ėjimas iš proto dėl idealių maisto medžiagų (macronutrients) suvartojimo kasdien

Daug kas klausia dėl maisto medžiagų per dieną suvartojimo būtinumo. Atsakau – svarbiau pastovumas, o ne idealumas. T.y. geriau nuklysk karts nuo karto, bet nemesk proceso ir išlik sau sąžininga ilguoju laikotarpiu.
Kiti svarbūs principai – būtų gerai angliavandenius tikrai riboti iki nustatytos savo normos (dažniausiai 25 g. keto angliavandenių) bent jau tuo metu, kai nori numesti svorio. Baltymai – geriau stipriai neviršyti. Riebalai – nebūtina pasiekti nustatytos ribos, bet reikalingi kaip užpildas, kadangi nebevartoji angliavandenių. Jie tau yra sveika ir suteiks sotumo jausmą, kas yra žiauriai svarbu. Tačiau, jei esi soti, bet liko gramų iki riebalų tikslo – valgyti tikrai nebūtina!
Dar man pravartu galvoti ne apie vieną dieną, bet, pavyzdžiui, visą savaitę – kaip aš valgiau? Ar yra geras balansas? To tikrai pakaks.

5. Mini iškrova (tarpinis badavimas, intermittent fasting) per anksti

Nesikankink pačioje pradžioje su badavimu. Kiekvienai tai ateina individualiai priklausomai nuo to, kaip maitinosi anksčiau, ir nuo savijautos. Pirmomis savaitėmis ar net mėnesį rekomenduočiau apskritai pasipratinti prie naujos mitybos, valgyti pakankamai ir sočiai, įsivertinti, kokius produktus vartosi, pajusti, kaip keičiasi savijauta. Kai atsibusi ryte ir nenorėsi pusryčių, ar vakare nenorėsi vakarienės – tai ir praleisk tą valgymą. Pamatysi, alkis su keto mityba praeina ir galėsi lengvai ilgesnius laiko tarpus nevalgyti. Svarbu pasirūpinti, kad net jei valgai tik porą kartų per dieną, vis tiek suvartotum pakankamai kalorijų (ne mažiau 1200!) ir gautum visų sau reikalingų medžiagų. Tad, mini iškrova nereiškia badavimo ir savęs stekenimo, o tik tiek, kad dienos normas suvartoji per mažiau kartų.

6. Per daug riebalų

Čia turbūt daugiausia diskusijų ir nesusipratimų. Keto dieta nereiškia, kad nuo šiol galima valgyti neribotus kiekius riebalų. Jeigu siekis yra numesti svorio, turi sukurti kalorijų deficitą, tiesiog angliavandenių nebuvimas sąlygos, kad deginsi ne gliukozę, o riebaliukus nuo kūno. Keto mityba paprasčiausiai atkreipia dėmesį, kad riebalai yra sveika ir jų vengti nereikia, ir geriau rinktis juos o ne cukrų bei angliavandenius.


Ar susidūrei su tokiais klausimais? Kas dar kelia abejonių apie keto mitybą? Klausk!

Šiame straipsnyje esančios įžvalgos yra paremtos mano pačios patyrimais ir domėjimusi sveika mityba. Tai nėra medicininis ar mokslinis straipsnis. Aš nesu daktarė ar dietologė, tad čia esanti informacija neturėtų būti naudojama sveikatos gerinimui.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *