Keto patarimai

Biohacking arba kaip optimizuoti savo keto

Biohacking (net nežinau kaip versti) yra gudrybės, kurias galime daryti su savo organizmu, siekiant gerinti save: sveikatą, savijautą, pasikliaujant neatrastomis ar visuotinai neįprastomis žiniomis apie žmogaus biologiją. Vienas labiausiai įkvepiančių biohacker`ių keto bendruomėnėje yra Dr. John Limansky, kuris nuolat su savimi eksperimentuoja ir ieško geriausių biohack`ų – iškrovos, tobulas baltymų-riebalų santykis mityboje ir daugybė kitų, tad labai įdomu klausytis jo išvadų ir patarimų.
Bet keto mityba pati savaime jau yra biohack`as! Juk ribodami angliavandenius, apgauname savo organizmą naudoti riebalus kaip energijos šaltinį, o ne gliukozę, kas organizmui šiaip būtų patogiau. Taip pageriname savo savijautą ir energijos lygius, nes mūsų kūnai kaip pagrindinį degalą naudoja žymiai efektyvesnę medžiagą. Pagėrėja smegenų funkcija, gerėja atmintis – dėl tos pačios priežasties. Lengviau metame svorį, nes kūnas degina mūsų kūno riebalus, kad išgyventų! O kokie dar yra populiarūs biohack`ai, sudernami su keto?

1. Carnivore (mėsėdžių) arba Zero carb (nulio angliavandenių) judėjimas

Gal būsite šokiruoti, tačiau tikrai yra žmonių, kurie sėkmingai ilgus metus vartoja tik mėsą ir gyvulinės kilmės produktus (net kokosų aliejaus nedera). Kodėl? Dėl sveikatos! Yra manančių, kad net maži kiekiai angliavandenių, kurie yra daržovėse, kažkiek uždegiminius procesus kūne skatina, kas sukelia įvairias ligas ir blogina savijautą. O kaip dėl visų vitaminų, kuriuos gauname iš daržovių? Na, yra nuomonė, kad mėsa ne tik turi viską, ko mums reikia (nors niekas nekalba kiek daug kokio nors vitamino yra mėsoje, bet tai netiesa!), bet ir tos medžiagos yra lengvai pasisavinamos mūsų organizme. Kitaip tariant, nesvarbu, kad linų sėmėnys turi masę Omega 3 ir šimtą visokių kitų naudingų medžiagų, bet mūsų organizmas tas medžiagas labai sunkiai pasisavina, t.y., gali būti, kad nieko mes ten ir negaunam iš to.
Atsiliepimai iš keto žmonių, kurie darė 7 dienų ar 30 dienų mėsėdžių išbandymus? Labai gera savijauta (aišku, reik baltymus derinti su adekvačiu kiekiu riebalų, kitaip bus per daug baltymų), pagerėję keto rodikliai, didelis sotumo jausmas, geras būdas išsivalyti nuo blogybių ir tų tokių nevaldomų troškimų kažką užkąsti. Kitąvertus, labai nuobodus valgiaraštis (mėsa, sūris, kiaušiniai, sviestas) ir visuomenės pasipriešinimas (haha, jau įsivaizduoju žmonių reakciją, kai valgai vien tik mėsą).

Stirnaitės išvada: Daryti retkarčiais. Skamba įtikinančiai, tačiau nesuderinama su mano gyvenimo būdu. Kartais galima padaryti Nulio angliavandenių dieną, ypač po kokio baliuko ar kelionės, prasivalymui ir sugrįžimui į vežes.

2. Intermittent fasting (Mini iškrova)

Po mini iškrovos, kitas lygmuo yra riboti ir valgių per dieną skaičių iki vieno, kad efektas būtų dar stipresnis ir riebalų deginimas dar efektyvesnis, t.y.visą savo dienos normą suvalgyti vienu valgymu.o dienomis, kai tarp valgymų daromas ilgesnis (16-20h) tarpas. Ne naujiena turbūt niekam, kad keto pasaulyje valgymo dažnumas (arba retumas) yra labai svarbi mitybos dalis. Kaskart kai valgome, cukraus lygis kraujyje kažkiek pakyla, priklausomai nuo to, ką vartojame. Kuo mažiau jis kyla – tuo geriau, todėl atsisakome angliavandenių, kurie cukraus kiekį kraujyje kelia ir leidžia palyginamai su amerikietiškais kalneliais. Tad mini iškrova iš orinciop reiškia prailginti nevalgymo langą. visą – didžiulė. Tokia iškrova sumažins insulino lygį, užkurs riebalų deginimą, padės ląstelių atsinaujinimui, smegenų funkcijai, mažins uždegiminius procesus organizme. Tiek daug visko, o daryti nieko nereikia! Tiesiog praleisti vieną valgymą – nesvarbu, ar anksčiau baigti valgyti vakare, ar vėliau pradėti valgyti dieną.

Stirnaitės išvada: Daryti reguliariai. Pagal mano grafiką ir socialinio gyvenimo ypatybes, man patogu yra praleisti pusryčius ir valgyti tarp 12val. iki 20val. Nieko netrūksta, o ryte sutaupau laiko, neišleidžiu pinigų pusryčiams, nereikia plauti indų – o savijauta puiki! Turiu pasakyti, kad ryte ir būnu produktyviausia, nes net ir po keto pietų ateina šioks toks tingutis 🙂 Beje, sportuoti prieš pirmąjį valgymą – irgi jokių problemų, o nauda didesnė!

3. OMAD (One meal a day) – valgymas vieną kartą per dieną

Po mini iškrovos, kitas lygmuo yra riboti ir valgių per dieną skaičių iki vieno, kad efektas būtų dar stipresnis ir riebalų deginimas dar efektyvesnis, t.y., irvisą savo dienos normą suvalgyti vienu valgymu., tik be milijono gramų cukraus, kuris yra piene. Keto žmonės šią biogudrybę naudoja, siekiant užtikrinti pakankamą riebalų kiekį savo keto dietoje, gerinti koncentraciją ir smegenų darbą, ilgiau pratempti dienoje be rimto patiekalo, kai daro mini iškrovasir dėl to, kad tai iš esmės yra sveika! Be to, sako, kad toks derinys kofeino poveikį dar labiau sustiprina, tad energijos turime kaip niekad daug.
Tai nėra visos dienos badavimas, nes maisto medžiagų reikia apsirūpinti pakankamai, o alkis nevargina, jei esame keto žmonės, kurie gyvena iš riebaliukų ant savo kūno. Tad

Stirnaitės išvada: Daryti kartais. Tai gali būti labai geras įrankis pagreitinti keto rezultatus, tačiau tik tiems, kurie tikrai pripratę prie keto mitybos ir gyvenimo būdo ir natūraliai nejaučia alkio. Man nelabai tinka prie grafiko, tad OMAD pasilieku paprastai kartą per savaitę arba kai keliauju ir neturiu laiko ar galimybių pavalgyti.

4. Bullet-proof coffee (Kava su riebalais)

Prisipažinsiu, savo keto karjeros pradžio Gal kokius metus aš rytais gerdavau tokią kavą, kad lengvai išbūčiau pilna energijos ir guvi iki pietų, kol valgydavau savo pirmąjį dietos rimtą patiekalą. Vėliau pajutau, kad ir taip esu pilna energijos ir guvi, tad kavos su sviestu man nebereikia (geriu paprastą juodą), o riebalų per dieną savo normą ir taip lengvai pasiekiu. Esu minėjus, bet pasikartosiu: keto mityboje nereikia neribotai vartoti riebalų! Jei esi keto jau kurį laiką, organizmas bus pripratęs ir jau žinos, ką darytibe perdėtai daug riebalų vartojimo. Tačiau pradžioje tai labai padeda, nes užtikrina sotumo jausmą ir padeda organizmui persiorientuoti.

Stirnaitės išvada: Daryti keto pradžioje. Gal kokius metus aš rytais gerdavau tokią kavą, kad lengvai išbūčiau pilna energijos ir guvi iki pietų, kol valgydavau savo pirmąjį dietos rimtą patiekalą. Vėliau pajutau, kad ir taip esu pilna energijos ir guvi, tad kavos su sviestu man nebereikia (geriu paprastą juodą), o riebalų per dieną savo normą ir taip lengvai pasiekiu. Esu minėjus, bet pasikartosiu: keto mityboje nereikia neribotai vartoti riebalų! Jei esi keto jau kurį laiką, organizmas bus pripratęs ir jau žinos, ką daryti pradžioje perdėtai daug riebalų vartojimo. Tačiau pradžioje tai labai padeda, nes užtikrina sotumo jausmą ir padeda organizmui persiorientuoti.
Na, o kokius biohackus išbandėte ar norite išbandyti jūs? Labai įdomu plėsti akiratį ir vis daugiau sužinoti keto gudrybių!


Šiame straipsnyje esančios įžvalgos yra paremtos mano pačios patyrimais ir domėjimusi sveika mityba. Tai nėra medicininis ar mokslinis straipsnis. Aš nesu daktarė ar dietologė, tad čia esanti informacija neturėtų būti naudojama sveikatos gerinimui.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *