Keto patarimai

Kaip susikurti SAVO keto

Girdi milijonus patarimų? Keto taisyklių? Galima/Negalima? Pasimeti tarp visos informacijos ir kyla daugiau klausimų nei gauni atsakymų? Užtenka paskaityti keletą pokalbių Facebook grupėse ir staiga atsiranda šimtas dalykų, kuriuos turėtum daryti, bet dar nedarai?! Ar tuomet mano keto išvis “skaitosi”? Aš su tavim! Ir šis įrašas skirtas išgryninti, kas aktualu TAU ir kaip geriausia TAU.

1. Suprask, KODĖL imiesi keto mitybos.

Ir tai negali būti “nes norėjau greitai numesti svorio”. Tai turi būti kažkas daugiau. Jei tavo planas yra numesti svorį ir grįžti prie senų įpročių – nerekomenduoju keto, nes su senais įpročiais grįš ir svoris. Bet keto mityba suteikia tiek daug daugiau! Gal tikslas yra valdyti savo alkio protrūkius ir jaustis kaip žmogui? Arba gerinti sveikatą mažinant angliavandenių kiekį, ko dėka mažės uždegiminiai procesai organizme? Sumažinti pilvo pūtimą? Valgyti tikrą maistą? Didinti energiją? Savijautą? Gerinti nuotaiką? Prisipažinsiu, pati keto mitybą atradau dėl svorio, bet likau dėl visų šių kitų išvardintų priežasčių.

2. Pamiršk, kad yra “keto maistas” ir “ne keto maistas”

Tiesiog informuoju, kad nepaisant to, kas vyksta socialiniuose tinkuose, “keto policija” neegzistuoja 🙂 Daug išminčių sakys, kad kažkas yra keto, o kažkas yra ne keto; kažkas išmes tave iš ketozės, o kažkas ne. Tai netiesa. Visų pirma, visi mes skirtingi, taip pat ir angliavandenių, dirbtinių saldiklių ir t.t. toleravimas mūsų yra skirtingas. Kitas svarbus aspektas, vertinant ar vienas, ar kitas produktas yra tinkamas keto mitybai, yra visos dienos mityba, taip pat ir kiekiai. Pavydžiui, ar obuolys yra keto? Daugelis sakys – ne. Tačiau jei visą dieną valgei tik mėsą, ir labai norisi to vieno obuoliuko, gal nieko tokio? Taip, cukraus ten nemažai ir nelaikyčiau, kad tai optimalus keto mitybos produktas, bet ar staiga jis panaikins visos dienos gerą mitybą, išmes iš ketozės ir praktiškai turėsi pradėti nuo nulio? Na, irgi ne. Taigi, svarbu kontekstas. Kitąvertus, jeigu su labai mažu angliavandenių kiekiu per dieną nesijauti gerai, tai gal verta pamąstyti apie jų padidinimą? Gal tavo riba ne 20 gramų, 30? 40? 50? Bet tai juk ne keto!!! KOKS SKIRTUMAS. Svarbu, kad tau tinka, tau veikia, savijauta gera, o ne atitinka kažkieno sugalvotą etiketę.

3. Susidaryk SAVO keto valgiaraštį

Kadangi tai yra gyvenimo būdas, o ne dviejų savaičių dieta, nerekomenduoju laikytis kažkieno kito sugalvotų valgiaraščių. Žinoma, pradžioje naudinga užmesti akį ir susidaryti įspūdį apie tai, kaip tai turėtų atrodyti – nieko tame blogo. Kai aš pradėjau, įsisamoninau principus ir pritaikiau savo mėgstamiems maistams. Nemėgsti mėsos? Nevalgyk mėsos. Nemėgsti kiaušinių? Nevalgyk kiaušinių, kad ir kaip visi sako, kad tai toookia svarbi keto mitybos dalis. Mėgsti sūrį? Valio, pasidaryk daržovių salotas su padažu ir sūriu, ir štai tau pritaikytas keto mitybos planas šios dienos vakarienei.

4. Nesivaikyk papildų manijos

Jei visi perka MCT aliejų, tai nereiškia, kad ir tau jo reikia. Kadangi keto populiarumas didėja, atsiranda ir nauja rinka visokiems a la keto produktams ir papildams, kurių, atseit, būtinai reikia. Papildų tau gal ir anksčiau reikėjo, bet kažkodėl tik dabar pradėjai apie tai galvoti? Keto staiga nepadarė tavyje tokių pokyčių, kad viskas apsiverstų aukštyn kojom. Rekomenduoju geriau nueiti pas gydytoją ir išsitirti, ko iš tikrųjų reikia ar nereikia, o tuo tarpu tiesiog gerti pakankamai vandens ir nepamiršti daugiau druskos, nes dėl keto pašalinama daugiau skysčių (dėl ko nebėr užtinusio veiduko), ir tuo pačiu elektrolitų.

5. Pagalvok, ar verta matuoti ketonus

Ketonų kraujyje ir šlapime tyrimasis, atrodo, yra kažkokia būtinybė, nes kaipgi kitaip žinosi, ar esi ketozėje?! Faktas tas, kad šlapimo juostelės išvis tinka tik pačiai pradžiai, nes vėliau tiesiog ketonai nepašalinami su šlapimu, o kraujo gali būti labai netikslu. Kitąvertus, ar tikrai to reikia? Visų organizmai skirtingi. Jeigu tavo organizmas žiauriai efektyviai gamina ir naudoja ketonus, jų ir nerasi nei šlapime, nei kraujyje. O tie, kas vaikosi ketonų kraujyje, prisigers kavos su MCT aliejumi, ir sakys pas mane ketonų kraujyje 3.5 (čia jau tipo daug)! Bet tie “ketonai” tiesiog tas aliejus. O kitas valgys normaliai, sunaudos tos ketonus ir degins savo riebalus, ir bus tik 0.5. Ar tai yra blogiau? Ne! Plius, šie aparatai ir tuo labiau juostelės labai brangiai kainuoja. Gal geriau investuoti į kokybišką maistą? Jeigu kažką ir matuoti, rekomenduočiau kraujo gliukozę, nes tai realiai žymiai svarbesnis matmuo ir žymiai pigiau įsigijami visi rakandai. Bet dar geriau – tikėk savim, tikėk procesu ir stebėk, kaip tu jautiesi. Viskas. Ir nemokamai.
Taigi, linkiu, kad keto gyenimo būdas būtų paprastas, mėgstamas ir neštų džiaugsmą, o ne frustraciją ir pasimetimą. Valgyk, kas tau skanu, nes kitaip nebus įmanoma išlaikyti tokio gyvenimo būdo ilguoju laikotarpiu. Jei kuo abejoji – tai ir nevalgyk. Jei kažko labai nori – valgyk. Jei vieną dieną nebūsi ketozėje, patikėk, nieko neatsitiks. Žiūrėk į tai kaip į ilgalaikį projektą ir su meile sau. O jei dar kyla klausimų – aš čia padėti!


Jūsų,

Stirnaitė


Šiame straipsnyje esančios įžvalgos yra paremtos mano pačios patyrimais ir domėjimusi sveika mityba. Tai nėra medicininis ar mokslinis straipsnis. Aš nesu daktarė ar dietologė, tad čia esanti informacija neturėtų būti naudojama sveikatos gerinimui.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *