keto protarpinis badavimas
Keto patarimai

Protarpinis badavimas: ar verta?

Vienas nemėgstamiausių keto gyvenimo būdo aspektų yra ne kažkokio maisto atsisakymas, bet aplinkinių nuostaba ir pasipriešinimas. Kai esi realiai pasidomėjęs ir žinai, ką ir kodėl darai, labai erzina (bent mane asmeniškai) reakcijos „tu ką, praleisi pusryčius???“ arba „taigi būtina valgyti kas dvi-tris valandas mažomis porcijomis“. Protarpinis badavimas yra vienas iš radikaliai priešingų metodų nei visai žmonijai buvo ir yra diegiama dešimtmečiais: valgyk, valgyk, ir dar užvalgyk. 

Protarpinis badavimas, arba kitaip tariant nevalgymas ilgesnį laiką, pavyzdžiui, 16 ar 18 valandų per parą, plinta ne tik „ketiečių“ tarpe, bet ir tarp įprastos mitybos šalininkų, bet toli gražu dar nepasiekęs kažkokio socialiai priimtino lygio. 

Man irgi tai buvo naujiena, dar iki šiol atsimenu vaikystėje kalamą frazę „ sotūs pusryčiai – svarbiausias dienos valgis“, ir, tiesą sakant, rytais vos prabudusi visuomet jausdavausi alkana. Kai pradėjau taikyti protarpinio badavimą kartu su keto, pradžioje buvo keista, nes buvau išsiugdžiusi įprotį būtinai pusryčiauti. Bet tai yra tik būtent tai – įprotis, kurį galima lengvai pakeisti. Greitai pradėjau džiaugtis tokiomis maloniomis smulkmenomis kaip daugiau laiko iš ryto ir jokio maisto gaminimo.  

Ir ne veltui – mokslininkų tyrimai aiškiai patvirtina protarpinio badavimo naudas ne tik riebalų sluoksnio mažinimui, bet ir daugybei sveikatos aspektų. 

Mokslininkai paaiškina: organizmas energijai naudoja gliukozę, o kai jos pritrūksta – riebalus. Dienos suvalgytą maistą kepenys sunaudoja maždaug per 10-12 valandų, vadinasi, tik poto organizmas įsijungia į kitą metabolinį režimą ir pradeda energijai naudoti riebalus (taip, tavo „meilės rankenėles“ ant juosmens). Jeigu dar laikomasi ketogeninės mitybos principų ir angliavandenių praktiškai nevartojama, gliukozės atsargos ištirps dar greičiau, ir riebalų deginimas vyks dar ilgesnį laiką. 

Tad jeigu laikytumėmes dabartinių sveikatos organizacijų rekomendacijų valgyti kas kelias valandas, ko gero, neturėtume didesnio nei 10-12 valandų tarpo tarp vakaro ir ryto valgymų išvis. Tad mūsų organizmui deginti kūno riebalus praktiškai nebūtų progos. Tai paaiškina, kodėl taip sunku mesti riebalinį sluoksnį ir kodėl su metais jis nepaaiškinamai auga! 

Kiti amerikiečių mokslininkai priėjo prie išvados, kad protarpinis badavimas mažina insulino rezistenciją. O mes jau žinome, kad angliavandenių ir nesveiko gyvenimo būdo pasėkmė būtent ir yra insulio rezistencija, kuri sukelia ne tik uždegimus ir ligas, bet lemia ir svorio augimą. Tad taikant šį metodą galima greičiau susitvarkyti hormonus ir pasiekti geresnę sveikatos būklę, kuri būtina riebalų deginimui.  

Šiai dienai turime įtikinančių išvadų, kad protarpinis badavimas, derinamas su keto mityba, ne tik padės greičiau numesti svorio, bet priežastis, kodėl tai nutiks, yra insulino rezistencijos mažinimas, kas yra šimtą kartų svarbiau nei keli kilogramai, nes tai yra ilgalaikio sėkmingo plano dalis.  

To jums ir linkiu. 

Jūsų,

Stirnaitė

Šiame straipsnyje esančios įžvalgos yra paremtos mano pačios patyrimais ir domėjimusi sveika mityba. Tai nėra medicininis ar mokslinis straipsnis. Aš nesu daktarė ar dietologė, tad čia esanti informacija neturėtų būti naudojama sveikatos gerinimui.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *